Najbardziej charakterystyczne dla Adwentu, szczególnie w Polsce, są roraty. Jest to Msza święta ku czci Najświętszej Marii Panny, odprawiana w naszym kościele o godzinie 16.30, gdy za oknami jest już ciemno. W naszej parafii szczególnie chętnie w Roratach uczestniczyły dzieci w różnym wieku. Przyprowadzane przez rodziców lub dziadków, które na początku Mszy świętej szły w procesji do ołtarza z lampionami w ręku.

Msza rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, a mrok świątyni rozpraszają tylko lampiony niesione przez dzieci. Dopiero na śpiew „Chwała na wysokości Bogu” zapala się wszystkie światła w kościele.

Tegoroczne Roraty były przeżywane pod hasłem: „ W DOMU KRÓLOWEJ MARYI”, ze względu na 300-letnią rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która będzie obchodzona w 8 września 2017r. Codziennie dzieci dowiadywały się czegoś nowego o Domu Maryi, którym jest Jasna Góra oraz o Matce Bożej Częstochowskiej. Otrzymywały także pytania, na które odpowiadały na następny dzień. Po roratach jedno dziecko, którego imię zostało wylosowane, a odpowiedź była poprawna, na jeden dzień zabierało do domu figurkę Matki Bożej. Przy niej cała rodzina miała za zadanie wspólnie się pomodlić. Była losowana jeszcze dwójka dzieci, która dostawała nagrody pocieszenia, czasem był to kalendarz lub inny upominek oraz coś słodkiego. Podczas rorat dzieci zbierały również karteczki z obrazkami, które przyklejały na swojej planszy otrzymanej na początku Adwentu, która była także elementem dekoracji w naszym kościele.

Elżbieta Buczek